Eva Janyšková

Certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie pro ženy a diabetiky podle Dinah Rodrigues, klasické jógy a jógy pro seniory
+420 602 158 422
jogamala108@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Potraviny prO ORGÁNY

Vaječníky - OLIVY
 
Tyto plody se opravdu hodně podobají vaječníkům a podporují nejen jejich zdraví, ale i správnou funkci. Studie prováděná v Itálii potvrdila, že u žen, které pravidelně používaly ve své kuchyni olivový olej (a nešetřily jím :-)), byl zjištěn o 30 % nižší výskyt rakoviny vaječníků. Olivový olej obsahuje prospěšné tuky, které mohou dokonce pomoci potlačit genetickou predispozici ke vzniku této nemoci. S vaječníky velmi intenzivně pracujeme v rámci HJ pro ženy u většiny cviků :-).
 
Děloha - AVOKÁDO, HRUŠKA, LILEK
 
Výše zmíněné plody prospívají zdravé a správné funkci dělohy a děložního hrdla. Když si v době těhotenství dáte 1 avokádo týdně, vyrovnáte hladinu hormonů, ovlivníte nežádoucí porodní váhu miminka, a dokonce tím můžete předejít rakovině děložního čípku. Velice mě zaujala usměvná skutečnost, že avokádo zraje přesně 9 měsíců :-), což je, jak všichni víme, stejný čas po který "zraje" v děloze miminko :-). S dělohou úzce souvisí pochva, kterou můžeme krásně zpevnit prostřednictvím zámku Múlabandha, nebo - li stažení svalů pánevního dna, což je další technika používaná v rámci HJ pro ženy, která mimo jiné ozdravuje oblast pohlavní a močové soustavy, upravuje zažívání - činnost střev, aktivuje orgány pánevního dna, což pomáhá při problémech s menstruací, a je proti nechtěnému úniku moči. Velkou výhodou je, že Múlabandhu můžete cvičit  podstatě kdykoliv a kdekoli, a nikdo nic nepozná :-).
 
Prsa - CITRUSOVÉ PLODY
 
Řadíme zde grapefruity, pomeranče, pomelo a další citrusové plody vypadající jako ženská ňadra. Citrusy mají blahodárné účinky na mléčné žlázy a obsahují složky, které pomáhají předcházet rakovině prsu. Také podporují proudění lymfy z prsů a do nich.
HJ pro prevenci a léčbu (nejen) diabetes pracuje primárně se slinivkou břišní, slezinou a játry, ale při jednom cviku máme možnost zapojit i prsa :-). Jedná se o Isometrické cvičení, kdy intenzivně tlačíme dlaně k sobě a vydáváme tak mnoho energie, čímž dochází ke snížení hladiny krevního cukru.
 
Slinivka břišní - BATÁTY
 
Když se pozorně podíváte na tyto sladké brambory, zjistíte, že tvarem připomínají slinivku břišní. POZOR: mohou vyrovnat glykemický index u diabetiků a podporují zdravou funkci tohoto orgánu!!! Obsahují velké množstí beta karotenu, který patří mezi antioxidanty a chrání všechny tkáně v těle včetně slinivky před stárnutím a nemocemi. Se slinivkou velmi intenzivně pracujeme v rámci HJ pro prevenci a léčbu (nejen) diabetes u většiny cviků:-).
 
Ledviny - FAZOLE
 
Fazole= ledvina, na první pohled jasné :-). Pomáhají udržovat správnou funkci ledvin a pročišťují je. Odvodňují a zbavují otoků. Poskytují tomuto orgánu řadu minerálů a vitamínů. Pokud tedy máte s ledvinami problémy, měli byste poctivě baštit tyto luštěniny. Nejvhodnější jsou fazole adzuki a mungo. V rámci HJ pro prevenci a léčbu (nejen) diabetes pracujeme s ledvinami hned v několika cvicích, a to: Poletující vlasy, Muslimská modlitba, Energie pro stimulaci slinivky, atd.
 
 
Zázvor - ŽALUDEK
 
Zázvor vypadá trochu jako žaludek a jistě většina z nás měla možnost ověřit si, že pomáhá nejen při nachlazení a zimě, ale i při trávení. Více než 5 000 let se používá k nevolnosti a celkovému zklidnění žaludku. Dokáže také zpomalit tempo růstu nádorů tlustého střeva. Celkově s trávením souvisí Manipúra čakra (solar plexus - oblast žaludku), naše centrum cítění, pocitů a emocí, se kterou pracujeme v závěru sestavy HJ pro prevenci a léčbu (nejen) diabetes ve velmi příjemné Harmonizaci energie - čištění nádís v nohách. Tato technika slouží k reaktivaci pohlavních orgánů, slinivky, štítné žlázy a hypofýzy.