Eva Janyšková

Certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie pro ženy a diabetiky podle Dinah Rodrigues, klasické jógy a jógy pro seniory
+420 602 158 422
jogamala108@gmail.com

HORMONÁLNÍ JÓGOVÁ TERAPIE PRO PREVENCI A LÉČBU (NEJEN) DIABETES

HJT pro prevenci a léčbu (nejen) diabetes je velmi silná a účinná technika, která znovu aktivuje orgány a žlázy v lidském těle hrající důležitou roli při kontrolování hladiny krevního cukru, a to: hypofýzu, slinivku, játra, nadledvinky, ledviny, neurovegetativní a nervovou soustavu.  SESTAVA JE VHODNÁ PRO ŽENY, MUŽE I DĚTI :-).

Jedná se o podpůrnou přírodní terapii (pacient je stále v péči lékaře a řídí se jeho pokyny), která pomáhá toto onemocnění lépe zvládat a nabízí možnost dlouhodobě stabilizovat hladinu krevního cukru, lidem odkázaným na inzulín, např. změnit dávkování, snížit jednotky. Slinivka začíná lépe pracovat a produkuje více inzulinu, tudíž je výsledná hladina krevního cukru nižší a dlouhodobě stabilní. Výborné výsledky byly zaznamenány při léčbě diabetické nohy.

PŮSOBENÍM NA VÝŠE ZMÍNĚNÉ ŽLÁZY DOCHÁZÍ K: 

 • harmonizování imunitního systému – LÉČÍ TĚLO JAKO CELEK,
 • posílení oblastí, které jsou obvykle poškozeny v důsledku pozdních komplikací diabetu – diabetická noha, retinopatie, cévní obtíže, citlivost nohou, hojení vředů,
 • snížení hladiny krevního cukru – účinky se projevují již během prvních dnů cvičení této sestavy, 
 • zlepšení krevního oběhu a hojivých schopností těla,
 • překonání nadváhy,
 • zvýšení pružnosti, tělesné síly a pracovní výkonnosti,
 • dosažení emoční rovnováhy a snížení stresu,
 • zvýšení vitality a celkové tělesné a duševní pohody, která diabetikům většinou chybí,
 • správné funkci slinivky břišní,
 • zlepšení činnosti jater a štítné žlázy - napravuje hypofunkci,
 • posílení imunity,
 • zvýšení libida a plodnosti.

Prostřednictvím dynamických technik (zejména dechu Bhastrika) dochází k přímé aktivaci jednotlivých žláz.

Cvičení tohoto druhu Hormonální jógy není složité a mohou jej provádět diabetici 1. a 2. typu, dospělí i děti. Tato sestava je zároveň určená jako prevence pro osoby, v jejichž rodině se diabetes objevil. Nejsou nutné předchozí zkušenosti s jógou nebo speciální fyzické předpoklady. Je to terapeutická jóga, a tak se předpokládá, že ji budou cvičit právě lidé s určitými obtížemi.

CVIČENÍ JE DOPORUČENO OSOBÁM:

 • u kterých již došlo k rozvoji onemocnění, ale i osobám se zvýšenou hladinou cholesterolu, s vyšším krevním tlakem a tukem ukládajícím se převážně okolo pasu – zjednodušeně řečeno popisujeme symptomy metabolického syndromu.
 • které trpí inzulínovou rezistencí – je narušena glukózová tolerance. Ano, je pravda, že nemusí vést k diabetu, ale zvyšuje pravděpodobnost rozvoje diabetu 2. typu a kardiovaskulárních chorob.
 • jež jsou ve stavu prediabetu s hladinami glukózy v krvi na lačno 5,5–6,9 mmol/l. Pokud je odhalen na začátku, pak je možné jej kontrolovat dietou a tělesným pohybem. Cvičením HJ jej může dotyčná osoba zlepšit či odstranit.
Tato sestava je zároveň vhodná pro osoby, která mají problémy se štítnou žlázou, slinivkou břišní či játry. Potřebují posílit imunitu, trpí depresemi nebo si prostě chtějí zpestřit svůj život novým druhem pohybu. Jednotlivé cviky svým působením na příslušné orgány a žlázy, spolu ve spojení s antistresovými cviky a mantrami, tvoří tzv. sestavu pro dobrou náladu :-).

STRUČNÝ POPIS TECHNIK, KTERÉ SESTAVA VYUŽÍVÁ- VÍCE INFO ZDE

Sestavu vyučuji většinou v rámci individuálních hodin nebo dvoudenního semináře. V obou případech je dostatek času na to, aby se účastníci naučili veškeré cviky a techniky, kterou jsou třeba ke kvalitní a účinné domácí praxi. Celá sestava zabere (poté, co si ji člověk osvojí) cca 30 minut času.

Předchozí zkušenosti s jógou nebo speciální fyzické předpoklady nejsou třeba. Jedná se o terapeutickou jógu, a tak se předpokládá, že ji chtějí cvičit právě lidé s určitými obtížemi.

Doporučuje se cvičit 3 – 4× týdně. Terapeutické účinky jsou velmi silné.