Eva Janyšková

Certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie pro ženy a diabetiky podle Dinah Rodrigues, klasické jógy a jógy pro seniory
+420 602 158 422
jogamala108@gmail.com

HORMONÁLNÍ JÓGOVÁ TERAPIE PRO DIABETIKY

HJT pro diabetiky je velmi silná a účinná technika, která znovu aktivuje orgány a žlázy v lidském těle hrající důležitou roli při kontrolování hladiny krevního cukru, a to: hypofýzu, slinivku, játra, nadledvinky, ledviny, neurovegetativní a nervovou soustavu.

Jedná se o podpůrnou přírodní terapii (pacient je stále v péči lékaře a řídí se jeho pokyny), která pomáhá toto onemocnění lépe zvládat a nabízí možnost dlouhodobě stabilizovat hladinu krevního cukru, lidem odkázaným na inzulín, např. změnit dávkování, snížit jednotky. Slinivka začíná lépe pracovat a produkuje více inzulinu, tudíž je výsledná hladina krevního cukru nižší a dlouhodobě stabilní. Výborné výsledky byly zaznamenány při léčbě diabetické nohy.

PŮSOBENÍM NA VÝŠE ZMÍNĚNÉ ŽLÁZY DOCHÁZÍ K: 

 • harmonizování imunitního systému – LÉČÍ TĚLO JAKO CELEK,
 • posílení oblastí, které jsou obvykle poškozeny v důsledku pozdních komplikací diabetu – diabetická noha, retinopatie, cévní obtíže, citlivost nohou, hojení vředů,
 • snížení hladiny krevního cukru – účinky se projevují již během prvních dnů cvičení této sestavy, 
 • zlepšení krevního oběhu a hojivých schopností těla,
 • překonání nadváhy,
 • zvýšení pružnosti, tělesné síly a pracovní výkonnosti,
 • dosažení emoční rovnováhy a snížení stresu,
 • zvýšení vitality a celkové tělesné a duševní pohody, která diabetikům většinou chybí.

Prostřednictvím dynamických technik (zejména dechu Bhastrika) dochází k přímé aktivaci jednotlivých žláz.

Cvičení HJT pro diabetiky není složité a mohou jej provádět diabetici 1. a 2. typu, dospělí i děti. Tato sestava je zároveň určená jako prevence pro osoby, v jejichž rodině se diabetes objevil. Nejsou nutné předchozí zkušenosti s jógou nebo speciální fyzické předpoklady. Je to terapeutická jóga, a tak se předpokládá, že ji budou cvičit právě lidé s určitými obtížemi.

CVIČENÍ JE DOPORUČENO LIDEM U NÍCHŽ:

 • již došlo k rozvoji onemocnění, ale i osobám se zvýšenou hladinou cholesterolu, s vyšším krevním tlakem a tukem ukládajícím se převážně okolo pasu – zjednodušeně řečeno popisujeme symptomy metabolického syndromu.
 • kteří trpí inzulínovou rezistencí – je narušena glukózová tolerance. Ano, je pravda, že nemusí vést k diabetu, ale zvyšuje pravděpodobnost rozvoje diabetu 2. typu a kardiovaskulárních chorob.
 • jež jsou ve stavu prediabetu s hladinami glukózy v krvi na lačno 5,5–6,9 mmol/l. Pokud je odhalen na začátku, pak je možné jej kontrolovat dietou a tělesným pohybem. Cvičením HJ jej může dotyčná osoba zlepšit či odstranit.

STRUČNÝ POPIS TECHNIK, KTERÉ SESTAVA VYUŽÍVÁ- VÍCE INFO ZDE

Sestavu vyučuji většinou v rámci individuálních hodin nebo dvoudenního semináře. V obou případech je dostatek času na to, aby se účastníci naučili veškeré cviky a techniky, kterou jsou třeba ke kvalitní a účinné domácí praxi. Celá sestava zabere (poté, co si ji člověk osvojí) cca 30 minut času.

Doporučuje se cvičit 3 – 4× týdně. Terapeutické účinky jsou velmi silné.